1975, 179 min, Poland
Polish, German with English subtitles

Direction/Reżyseria
ANDRZEJ WAJDA

Script/Scenariusz
ANDRZEJ WAJDA

Cinematography/Zdjęcia
WITOLD SOBOCIŃSKI, EDWARD KŁOSIŃSKI, WACŁAW DYBOWSKI

Art Direction/Scenografia
TADEUSZ KOSAREWICZ

Music/Muzyka
WOJCIECH KILAR

Editing/Montaż
HALINA PRUGAR, ZOFIA DWORNIK

Sound/Dźwięk
KRZYSZTOF WODZIŃSKI, LESZEK WRONKO

Produced by/Produkcja
ZESPÓŁ FILMOWY X

Cast/ Obsada
Daniel Olbrychski (Karol Borowiecki), Wojciech Pszoniak (Moritz Welt), Andrzej Seweryn (Maks Baum),
Kalina Jędrusik (Lucy Zucker), Anna Nehrebecka (Anka), Bożena Dykiel (Mada Müller)

Młody inżynier Karol Borowiecki pracuje w fabryce Bucholca jako główny inżynier, marząc o założeniu własnej fabryki, podobnie jak jego przyjaciele – Moryc Welt, młody pośrednik i Maks Baum, syn właściciela starej, podupadającej tkalni. Na wieczornym przedstawieniu w teatrze Karol odnawia znajomość z piękną żoną bogatego fabrykanta, Lucy Zuckerową i udaje mu się wyciągnąć od niej tajemnice depeszy, która zbulwersowała najpotężniejszych rekinów łódzkiego przemysłu: wkrótce mają zostać podniesione cła na bawełnę. Trzej przyjaciele łączą swe kapitały i Moryc wyjeżdża do Hamburga, by kupić jak największy transport surowca; po jego sprzedaży będą mieli kapitał zakładowy na budowę fabryki.
Inicjatywa Borowieckiego napotyka na zorganizowany opór środowiska fabrykantów łódzkich, obawiających się konkurencji polskiej firmy, mogącej liczyć na automatyczne poparcie w całym kraju. Borowieckiemu zamyka się kredyt, odmawia sprzedaży maszyn. Karol musi sprzedać rodzinny majątek w pobliżu Łodzi, który kupuje dawny fornal wzbogacony na dostawach do Łodzi. Ojciec Karola, ziemianin w dawnym stylu nie pojmujący nowych czasów, wraz z mieszkającą w jego dworku Anką, narzeczoną Borowieckiego, przenoszą się do Łodzi. Fabrykę udaje się dokończyć, jednak na uroczystym poświęceniu odwiedza Borowieckiego stary Zucker, który dowiedział się o romansie żony z Karolem. Mimo zapewnień o bezpodstawności oskarżeń, stary fabrykant nie wydaje się przekonany. Wkrótce Lucy wyjeżdża do Berlina, Karol potajemnie jej towarzyszy. Po drodze odbiera w pociągu telegram z wieścią o pożarze fabryki. Tej samej nocy umiera ojciec Karola.
Fabryka była nieubezpieczona, przyjaciele są zrujnowani. Jedynym wyjściem stanie się zerwanie z Anką i ślub z Madą Muller, córką niemieckiego milionera. Borowiecki osiąga swój cel, staje się wielkim rekinem przemysłu, jednak płaci za to całkowitą rezygnacją z dawnych ideałów i marzeń młodośc

ANDRZEJ WAJDA

SEE PAGE:

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text. captcha txt