MARIA SKŁODOWSKA-CURIE,ODWAGA WIEDZY, nowy polski film zrealizowany w koprodukcji z Francją i Niemcami, w reżyserii Marie Noelle, z Karoliną Gruszką, Charlesem Berlingiem, Danielem Olbrychskim, Izą Kuną, Ariehem Worthalterem i Piotrem Głowackim w rolach głównych oficjalnie otworzy 28. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce w sobotę, 5 listopada br. o godz. 20:00 w kinie Muvico 18 (9701 Bryn Mawr Ave. przy zjezdzie na River Rd. z autostrady I-90, Rosemont).

Ten film o Marie Skłodowskiej-Curie, wybitnm polskim fizyku, chemiku i prekursorce radiochemii miał dopiero w zeszłym miesiącu swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i publiczność, która wypełniła sale na wszystkich wyprzedanych seansach.

Skłodowska-Curie była nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla, ale w ogóle pierwszą osobą, która otrzymała go dwukrotnie. Była też pierwszą kobietą – profesorem na Uniwersytecie Paryskim, gdzie musiała zmierzyć się z wrogością zdominowanego przez mężczyzn francuskiego establishmentu naukowego. Jakby tego było mało, nie uniknęła kontrowersji, które jeszcze dzisiaj niszczą kariery osobom publicznym.

Bogata biografia filmowa, która obejmuje pięć najtrudniejszych lat z życia bohaterki, jest historią odkryć, bolesnych przeżyć i ostatecznego triumfu. Film przedstawia szczęśliwy związek Marii z jej mężem Pierrem, ojcem jej dzieci, który był również współlaureatem pierwszej nagrody Nobla. Kiedy Pierre ginie w tragicznym wypadku, Maria musi sama kontynuować ich badania. Jako kobieta, a jednocześnie cudzoziemka staje jednak wobec zdwojonego oporu środowiska. Związek z żonatym kolegą, który wydostaje się na światło dzienne, omal nie rujnuje jej życia. Nie daje się złamać…

Karolina Gruszka stwarza elektryzującą kreację jako Maria Skłodowska-Curie, ożywiając postać wyprzedzającej swoją epokę uczonej, która jednocześnie charakteryzowała niezwykła dyscyplina, jak i czysto ludzka bezradność. Otrzymujemy pełen obraz skomplikowanego i fascynującego człowieka.

Film jest w jęz. francuskim z napisami angielskimi. Czas trwania: 95 min. Obraz zostanie wyświetlony tylko jeden raz. Film wejdzie na ekrany kin w Polsce z końcem lutego 2017 r., zaś w Stanach Zjednoczonych w marcu przyszłego roku.

Pokaz mają uświetnić swoja obecnością: reżyserka/producentka filmu Marie Noelle, Karolina Gruszka, producent Mikołaj Pokromski oraz odpowiedzialny za charakteryzację Waldemar Pokromski, laureat “Złotych Skrzydeł” przyznanych mu w 2010 r. Po pokazie przewidziana jest krótka dyskusja na scenie z twórcami.

Zaproszenia na całą Galę Otwarcia są dostępne telefoniczne pod numerem 773-486-9612 oraz w kasie głównej festiwalu. Liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Wszyscy uczestnicy Gali otrzymają torby z wartościowymi prezentami. Program festiwalu jest dostępny na stronie www.pffamerica.com.

Pokaz otwarcia poprzedzi koncert Kwintetu Tanguillo, pełnych niezwykłej energii i uznanych na międzynarodowej arenie muzyków z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) jest największym cyklicznym przeglądem polskiego filmu poza granicami Polski, a jednocześnie największą cykliczną polską imprezą kulturalną poza Polską. Założony w 1989 roku i prowadzony przez Society for Arts, organizację o statusie niedochodowym, festiwal przedstawia najnowsze i najciekawsze dokonania polskiej kinematografii oraz tworców pochodzenia polskiego we wszystkich dziedzinach filmowych od fabuly przez film dokumentalny po animacje.

Głównymi sponsorami 28. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce są: LOT Polish Airlines, Society for Arts, IVY Hotel, Star-Tech Glas, Inc

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text. captcha txt