Odszedł najwybitniejszy polski reżyser filmowy, człowiek wielkiego talentu i wizji, który potrafił ogromną erudycję i niezmienną fascynację mechanizmami Historii połączyć z zainteresowaniem współczesnością, z tym co tu i teraz i co dotyka każdego człowieka.

Dla jego przyszłej twórczości nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż zanim trafił do łódzkiej Szkoły Filmowej by kształcić się w reżyserskim rzemiośle, ukończył wydział malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Można by powiedzieć, że to połączenie symbolicznie ukształtowało Wajdę jako twórcę. Jego filmy zawsze rozstrzygane będą przez krytyków i wielbicieli na dwóch płaszczyznach: estetyki obrazu i estetyki treści. Jako reżyser jest bowiem Wajda spadkobiercą dwóch wielkich ścierających się w polskiej kulturze trendów: romantycznego, który absolutyzuje pojęcie wolności i pozytywistycznego, który każe artyście być bacznym obserwatorem, świadkiem historii.

Andrzej Wajda – artysta szedł własną drogą przez całe swoje długie i twórcze życie. Konsekwentny w swoich wyborach i swej niekonsekwentnej polemice z tradycją. Stały w swej ambiwalencji, w której polemika wobec tradycji łączyła się z admiracją. Samoświadomy i osobny Andrzej Wajda jeszcze długie lata będzie inspirował filmowców i filmoznawców.

Jak nikt, spośród polskich twórców XX wieku doświadczył, że tam gdzie pojawia się jedna prawda, tam kończy się rozmowa, a gdzie kończy się rozmowa, umiera sztuka.

Odszedł Mistrz…

W ramach 28-ej edycji festiwalu zostanie pokazany najnowszy, ostatni film Mistrza POWIDOKI (2016) oraz jego odnowiona cyfrowo ZIEMIĘ OBIECANĄ (1975), powszechnie uznawana za najlepszy film polski, jakikiedykolwiek nakręcono. Oba pokazy odbędą się w niedzielę, 13 listopada. Obecni na festyiwalu aktorzy opowiedzą o swojej współpracy z wielkim twórcą.

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text. captcha txt