29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, największy poza Polską doroczny przegląd polskiego kina oraz jedna z największych filmowych imprez roku Chicago, odędzie się od 4 do 19 listopada br. w trzech kinach – AMC Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont), Facets Cinematheque (1517 W. Fullerton Ave., Chicago) oraz Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago). Festiwal pokaże ponad 70 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. A wśród nich najnowsze przeboje filmowe, nierzadko równoległe z ich premierami w Polsce.
ZOBACZ PROGRAM PROJEKCJI
Nowy brawurowo wyreżyserowany thriller Krzysztofa Langa ACH ŚPIJ KOCHANIE oficjalnie otworzy 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce w sobotę, 4 listopada br. o godz. 20:00 w kinie AMC ROSEMONT 18. Film zainspirowała prawdziwa historia najgroźniejszego polskiego seryjnego mordercy. Akcja tego trzymającego w napięciu, nakręconego w stylu “Milczenia owiec” filmu noir dzieje się w Polsce w latach 50-tych. W demonicznego „Pięknego Władka” wciela się Andrzej Chyra.
Oprócz zabawnych filmów jak choćby SZTUKA KOCHANIA, komedii o życiu Michaliny Wisłockiej, słynnej pionierki edukacji erotycznej w komunistycznej Polsce, która dała początek rewolucji seksualnej w latach 70-tych, mamy filmy poważne, także oparte na faktach jak JESTEM MORDERCĄ, historię „wrobienia” w rolę wampira Zdzisława Marchwickiego na Śląsku czy głośną historię morderstwa opisanego w książce przez samego zabójcę w filmie AMOK. Do epoki PRL-u nawiązuje również świetny film GWIAZDY, wielka historia miłosna w świecie polskiej piłki. Nie sposób nie wspomnieć o nowym filmie Agnieszki Holland POKOT, budzącym spore kontrowersje polskim zgłoszeniu do Oskara czy o wywołującym nie mniejsze emocje debiucie ZGODA Macieja Sobieszczańskiego o powojennych polskich obozach pracy dla Niemców. Jednym z najbardziej oczekiwanych filmów jest SZCZĘŚCIE ŚWIATA, historia pięknej Róży, kochających się w niej mężczyzn i zazdrosnych o nią kobiet, z jak zwykle rewelacyjną, zmysłową Karoliną Gruszką. Niewątpliwie filmem, na który wszyscy czekają jest nowy obraz autora głośnych „Bogów” Łukasza Palkowskiego NAJLEPSZY, który oficjalnie zamknie festiwal; jest to oparta na faktach historia człowieka, który dzieki niesamowitemu samozaparciu i wytrwałości podniósł się niemal znad grobu, aby pokonać narkotykowy nałóg i zostać mistrzem świata w podwójnym „Ironmanie”. I oczywiście zaskakujący „pokaz niespodzianka’, który zawsze przynosi jakiś znakomity tytuł, a który z różnych powodów nie może być ogłoszony… To pewny strzał w dziesiątkę…
Z całego mnóstwa fascynujących dokumentów należy wymienić choćby takie jak HUBNER – GRA Z RZECZYWISTOŚCIĄ o intrygującym polskim reżyserze teatralnym, który przedstawi osobiście reżyserka Edyta Wróblewska; MŁYNARSKI. FINAŁOWA PIOSENKA Alicji Albrecht, dopiero co ukończony film o popularnym polskim piosenkarzu, legendzie polskiej rozrywki; innych filmach muzycznych – REPUBLIKA – NARODZINY LEGENDY czy GINTROWSKI, obrazowi poświeconemu nieco zapomnianemu bardowi epoki „Solidarności”.
Z kolei FUGAZI, CENTRUM WSZECHŚWIATA to historia pierwszego w post-komunistycznej Polsce klubu muzycznego, którego losy mogą być w pewien sposób ilustracją nowej, tworzącej się rzeczywistości.

Contact Us

Jeśli masz szybkie pytanie, napisz do nas. Odpowiemy na nie wkrótce!

Not readable? Change text.